FDR CREW Braving the Hudson for over 60 years!

The 2000s

2009

Standing:  Matt Duncan, Brandon Cohen, Jason Lopez, Alex Centorani, Steven Frangk, Will Prest, Mike Floryan, Eric English, Ben Trainor, Mike Binger, Keith Armbrust
Kneeling:  Andrea Monteleone, Ted Ryan, Corey Hardt, Jon Kaufman, Randy Budd, Alex Trainor, Kyle Hardt, Troy Lounsbury, Andrew Runne, James Matuk
Coach:  Harry Harrington
 Standing:  Lisa Klein, Colleen Jones, Nina Rambo, Allysia Dodge, Lila Chambers, Melissa Foster, Emily VanNorstrand, Emily Conners, Faith Kinne, Vicky Statsenko
Kneeling:  Allison Ryan, Brittany Rice, Angelica Hall, Cassie Boland, Stephanie Lee, Amanda Rugar, Jazmin Santos
Seated:  Amanda Stagnaro, Oliva Clark, Shannon Ramos, Maxine Whiteley, Jessica Crochet, Jennifer Veloudas, Kolene Holsapple
Coach:  Frank Baldascino
The Boys and Girls crew teams had a successful season in 2008.  They had a number of boats medal at Triangulars and the Girls Lightweight 4 rowed to a 3rd place at States.

The Boys Lightweight 8, the Girls Senior 4 and the Girls Lightweight 4 qualified for Nationals in Oakridge, Tennesse in May, 2008.  The 13 hour bus-ride wsa memorable and the races were competitive.

2008

Front Row:  Kyle Hardt, Ted Ryan, Keith Armbrust, Matt Duncan, Randy Budd, Jon Kaufman, Andrew Runne, Corey Hardt, Tom Rizzo
Middle Row:  Joe Monteleone, Dylan Recchia, Erik English, Kay Brewster, Jason Lopez, Jen Wolf, Marco Milea, Steven Frangk, Dan Schwarz
Back Row:  Coach Harrington, Mike Floryan, Ben Trainor, Austin Pullman, Matt Meyer, Will Prest
First Row:  Lila Chambers, Leah Veloudas, Faith Kinne, Allison Haufe, Emily VanNorstrand, Allysia Dodge, Nicole Lounsbury, Caitlin Ackerman
Second Row:  Emily Conners, Casey Recchia, Jane Rosales, Roberta Keller, Courtney Woodard, Melissa Foster, Megan Cerulli
Third Row:  Ashley Pastor, Danielle Walsh, Schuyler Burns, Esther Fell, Arielle Tillou, Kayla Kaufman, Lauren Studer, Libby Lechner, Coach Cerulli

2007

Boys Varsity:  Andrew Elliot, Catherine Brewster, Nicholas Decandio, Nicholas Jaeger, Noel Lebron, Patrick Marshall, Matthew Meyer, Marco Milea, Ian Underwood, WillWager, Taylor Will, Corey Witenko, Jennifer Wolf, Daniel Wowaka
Freshman Boys:  Brendon Dotter, Erik English, Mike Floryan, Steven Frangk, james Kimlin, Jason Lopez, Joey Manteleone, Will Prest, Austin Pullman, Dylan Recchia, Dan Schwarz, Ben Trainor
Coach Harry Harrington 

Varsity Girls:  Heather Badger, Desiree Burns, Schuyler Burns, katherine Cerulli, Megan Cerulli, Natasha Crawford, Katie Fallon, Esther Fell, Alison Haufe, Kayla Kaufman, Nicole Lounsbury, Monica Lysko, Ashley Pastor, Allison Pretak, Jane Rosales, Caitlin Sheeran, Katherine Statsenko, Lauren Studer, Arielle Tillou, Danielle Walsh, Courtney Woodard
Coach Mike Cerulli
Freshman Girls:  Caitlin Ackerman, Lila Chambers, Emily Connors, Allysia Dodge, Erin Hare, Megan Kantner, Faith Kinne, Roberta Keller, Casey Recchia, Emily VanNorstrand, Jacqueline VonRonn, Leah Veloudas, Christiana Will
Coach Kelly Floryan

2006

Varsity:  Kyle Anderson, Nicholas Decandio, Andrew Elliot, Eric Gross, Christophery Grozer, Shannon Harrington, Bryan Kantner, David Marrine, Patrick Marshall, Matthew Meyer, Matthew Murray, James Sheedy, Nathaniel Wildermann, Corey Witenko, Jenniver Wolf, Daniel Wowaka
Freshman:  Marco Milea, Alexander Centorani, John Colgan, Brendan Dotterer, Erik English, Michael Floryan, Steven Frangk, Jason Lopez, Joseph Monteleone, Will Prest, Dylan Recchia, Daniel Schwarz, Randall Budd, Matthew Duncan, John Gardner, Nicholas Hotchkiss, Jon Haufman, Andrew Runne, Michael Ryan, Teddy Ryan, Brandon Schmiedel
Coaches:  Harry Harrington and Frank Baldascino
Varsity:  Heather Badger, Carissa Balfe, Maureen Brocks, Desiree Burns, Katherine Cerulli, Megan Cerulli, Natasha Crawford, Katie Fallon, Candace Girod, Alison Haufe, Catherine Houston,Kayla Kaufman, Nicole Lousbury, Monica Lysko, Tiffany Pastor, Ashley Pastor, Kaleigh Pink, Allison Pretak, Sarah Roger, jane Rosales, Anne Sheehy, Caitlin Sheeran, Katherine Statsenko, Lauren Studer, Alicia Walaszek
Freshman:  Caitlin Ackerman, Schuyler Burns, Lila Chambers, Emily Conners, Christine Coon, Lauryn DelBiondo, Elizabeth DeMarco, Sabrina Eberhard, Jesse Ecker, Esther Fell, Amber Hauver, Megan Kantner, Roberta Keller, Sara Kimlin, Faith Kinne, Costanza McClusky, Caseylyn Recchia, Chloe Rizzo, Sha-quaya Roscoe, Victoria Statsenko, Arielle Tillou, Leslie Tuttle, Leah Veloudas, Danielle Walsh, Danielle Whalen, Emily Whalen, Christina Will, Courtney Woodard
Coaches:  Mike Cerulli and Kelly Floryan
The FDR Crew team had a successful season last spring.  The freshmen girls finished third at states, and the girls Varsity 8 and the second Varsity 8 each finished 5th at states.  All three of these boats went to Nationals and put up a good fight.

2005

Varsity Owen Brewster, Sean Civitella, Anthony Dwy, Derreck Elderkin, Andy Elliot, John Goldman, Shannon Harrington, Dan Horton, Bryan Kantner, Andrew Lambert, Chris Lambert, Dave Marine, Pat Marshall, Matt Murray Nick Paonessa, Drew Pearson, Evan Quest, James Sheedy, Taylor Will, John Williams, Corey Witenko, Dan Wowaka
Novice:  Kyle Anderson, Nick Decandio, Brendan Dotterer, Devon Eng, Erik English, Michael Floryan, Steve Frangk, Eduardo Graziano, Eric Gross, Brian Houston, Joe Monteleone, Will Prest, Dylan, Recchia, Jacqueline Von Ronn
 Varsity:  Joanna Baczek, Heather Badger, Tina Baldiascino, Carissa Balfe, Jen Barrenger, Maureen Brocks, Desiree Burns, Katie Cerulli, Christina Cordier, Cassie Dotterer, Tessa Gallo, Jen Greenwood, Catherine Houston, Laura Kinne, Devan Kratz, Shannon Lecomte, Monica Lysko, Gabby Marotta, Nina Maurer, Ashley McConnaughhay, Elizabeth Murphy, Kristi Palome, Tifany Pastor, Kaleigh Pink, Allie Pretak, Sarah Roger, Allison Sadrianna, Anne Sheehy, Caitlin Sheeran, Amanda Sheffield, Katherine Statsenko, Alicia Walaszek, Ashley Walsh
Freshman:  Megan Cerulli, Kathleen Fallon, Jen Kaase, Kayla Kaufman, Faith Kinne, Nicole Lousbury, Ashley Pastor, Liz Piggott, Lauren Studer
Novice:  Tamesha Bailey, Schuyler Burns, Emily Conners, Amber Hall, Kimberly Kestings, Kasey Shumway, Arielle Tillou, Danielle Walsh, Emily Whalen, Danielle Whalen, Courtney Woodard
Coach Harrington led the JV boys to a successful season.

2004

Varsity:  Matthew Bosco, Owen Brewster, Sean civitella, Ryan Coon, Anthony Dwy, Daniel Horton, Bryan Kantner, Stephen Kriss, Andrew Lambert, Timothy Malet, Brian McAllister, Drew Pearson, Evan Quest, Nate Wilderman, John Williams, Dan Wowaka, Shannon Harrington, Lauren Hunter
Freshman/Novice:  Kyle Anderson, Nicholas Decandio, Andrew Elliot, Eric Gross, Jayce Hibbs, Christopher Lambert, Scott Lasher, David Marrine, Patrick Marshall, JP Sabia, Carlos Wilderman, Taylor Will, Cory Witenko

Varsity:  Jaonna Baczek, Christina Baldacino, Jennifer Barringer, Desiree Burns, Christina Cordier, Casandra Dotterer, Christine Fairbanks, Kelly Floryan, Jamie Floryan, Victoria Fusaro, Jennifer Greenwood, Amy Hare, Devan Krats, Shannon Lecomte, Elizabeth Murphy, Tiffany Pastor, Kaleigh Pink, Tiffany Pursino, Sarah Roger, Anne Marie Sheehy, Lindsay Tillou, Jessica Van Wagner,
Freshman/Novice:  Heather Badger, Tamesha Bailey, Lauren Bertsche, Kerry Burke, Schuyler Burns, Katherine Cerulli, Amy Deragon, Tessa Gallo, Jennifer Kaase, Kayla Kaufman, Nicole Lounsbury, Gabriella Marotta, Corey Mikula, Ashley Pastor, Elizabeth Piggott, Charnelle Pinkney, Jillian Robinson, Allison Sadrianna, Caitlin Sheeran, Amanda Staley, Katherine Statsenko, Lauren Studer, Alicia Walaszek, Ashley Walsh, Danielle Walsh, Kimberly Well, Emily Whalen
2003 Crew - The boy's crew team had a successful year.  The boy's lightweight eight boat won the Eastern New York State Championships at West Point.  The Junior Four was also successful with a second place finish in States.  The boys dominated locally and the younger members of the crew team put in a good effort for the year.  The girls steadily improved throughout the year as they dominated local regatas.  The Junior Eight boat won second at States while th Freshman team won third.  Overall, it was a great season.

2003

Varsity:  Kenny Anderson, Mike Assenza, Matt Bosco, Owen Brewster, Adam Conrad, Anthony Dwy, Derreck Elderkin, Anthony Fasano, John Goldman, Dan Horton, Steve Kriss, Andrew Lambert, Tim Malet, Mike Maurer, Brian McAllister, Doug Mulqueen, Eric Mushel, Nick Paonessa, Brad Pearson, Drew Pearson, Evan Quest, John Williams, Jeff Wowaka
Freshman/Novice:  Qaisar Anderson, Sean Civitella, Ryan Coon, Brian Cunningham, Chris Delgado, Brian Dors, Bryan Fallon, Tom Kantner, Bryan Kantner, Doug Mansell, Padro Marques, Pat Marshall, Matt Murray, James Sheedy, Eric Tissot, Nathaniel Wildermann
Varsity:  Joanna Baczek, Tina Baldascino, Jen Barrenger, laura Bozick, Tina Cordier, Jen Cunningham, Cassie Dotterer, Krissy Fairbanks, Jamie Floryan, Kelly Floryan, Jen Greenwood, Crystal Habinowski, Amy Hare, Shannon Harrington, Kim Hoban, Nicki Johnson, Shannon Lecomte, Nina Maurer, Shannon McCarthy, Ashley McConnaughhay, Liz Murphy, Helen Nguyen, Kristi Palome, Tiffany Pastor, Tiffany Pursino, Danielle Remond, Courtney St. Germain, Lauren Stein, Laura Valente, Kristen Youmans
Freshman:  Carissa Balfe, Jess Bellinger, Maureen Brocks, Corrine DiTommas, Tory Fusaro, Catherine Houston, Laura Hunter, Laura Kinne, Devan Kratz, Amanda Morales, Kaleigh Pink, Tiffany Schuhknecht, Anne Shehhy, Christina Sqaudrito, Lindsay Tillou
The Boys Varsity Crew team had an impressive season.  The Varsity Four was State champions and qualified for Nationals and New Jersey Championships.  They also placed first at Manny Flicks, Triangulars, the Saratoga Invitational, and Niskayuna.  The Mid-Weight 8 place first at Niskayuna and Triangulars.

The Girls Crew team also had a good season, with lots of traveling.  The Girls Freshman Eight finished first at Niskayuna, Triangulars, and at the Saratoga Invitational.

2002

Varsity:  K. Anderson, M. Assenza, A. Conrad, T. Germano, D. Horton, S. Kriss, T. Lanigan, T. Malet, N. Mansell, M. Mauer, M. Montaruli, D. Mulqueen, E. Mushel, B. Newswanger, B. Pearson, M. Roger, J. Wowaka
Freshman:  O. Brewster, A. Carnes, B. Cunningham, C. Delgado, A. Dwy, D. Elderkin, A. Fasano, J. Goldman, A. Lambert, D. Mansell, N. Paoness, D. Pearson, M. Prince, M. Rodger, J. Williams

<No Girls Picture for 2002>

Varsity:  L. Bozick, J. Cunninghamm, T. Curley, A. Dandar, C. Fairbanks, K. Floryan, A. Hare, N. Johnson, D. Remond, K. Youmans, T. Cordier, N. Maurer, K. Palome, B. Cark, E. Friz, M. Kelleher, K. Mayerhofer, L. Posner, C. St. Germain, L. Valente
Freshman:  J. Baczek, C. Baldascino, J. Barrenger, C. Dotterer, J. Greenwood, K. Hoban, S. Lecomte, S. McCarthy, A. McConnaughay, E. Murphy, T. Pursino, L. Stein
Novice:  A. Beesmer, M. Brocks, C. Canevari, C. DiTommaso, S. Harrington, C. Houston, K. Lindley, D. Minard, A. Morales, T. Pastor, K. Thompson, K. Youmans

2001

A. Fasno, D. Pearson, J. Williams, J. Goldman, D. Horton, O. Brewster, T. Malet, R. Morse, N. Mansell, B. Newswanger, M. Roger, S. Kriss, B. Pearson, N. Montaruli, J. Wowaka, K. Anderson, N. Assenza, T. Germano, M. Maiuer, E. Mushel, D. Mulqueen, A. Conrad, T. Lanigan, N. Canale, J. Morgan, A. Pastor, R. Cordato, T. Lange, J. Bozick, S. Cary, R. Martinez
 L. Rifai, K. Hoban, K. Palome, A. Beesmer, C. Dotterer, T. Pursino, J. Barrenger, N. Maurer, C. Cordier, E. Murphy, S. McCarthy, S. LaComte, A. McConnaughhay, J. Baczek, K. Lindley, C. Baldascino, C. Habrnonski, D. Minard, C. Fairbanks, D. Remond, A. Hare, K. Floryan, L. Bozick, T. Curley, M. Gallo, J. Cunningham, A. Dandar, K. Youmans, K. Mayerhofer, J. Foster, C. St. Germain, M. Kelleher, l. Valente, B. Clark, E. Fritz, E. Rodgers, S. Laurino, R. Theisen, S. Milby, A. Dandar, N. Avallone, M. Cappillino, J. Hodgdon

2000

<No Yearbook photos or names for 2000>